Tutaj dowiesz się dlaczego uczyć małe dzieci czytać, a tutaj dlaczego warto uczyć małe dzieci matematyki.

Czym jest inteligencja?

Według Wikipedii, inteligencja to „zdolność do postrzegania, analizy i adaptacji do zmian otoczenia. Zdolność rozumienia, uczenia się oraz wykorzystywania posiadanej wiedzy i umiejętności w różnych sytuacjach. Cecha umysłu warunkująca sprawność czynności poznawczych, takich jak myślenie, reagowanie, rozwiązywanie problemów.”

Wydaje nam się, że inteligencja nie ma nic wspólnego z wiedzą. Ale to nie jest do końca prawda. Wiedza jest bazą dla inteligencji. Na podstawie faktów i doświadczenia mózg wypracowuje schematy, które później są wykorzystywane do szybszego podejmowania decyzji.

Dlatego im więcej wiedzy dasz swojemu dziecku, tym solidniejszą będzie mieć bazę do budowy inteligencji

Co to są bity inteligencji?

Każda pojedyncza informacja, każdy fakt to tzw. bit inteligencji (z ang. bits of intelligence). Np. kiedy pokazujesz dziecku lampę i mówisz: „to jest lampa”, przekazujesz jeden bit inteligencji. Jeśli pokazujesz dziecku katamaran i mówisz „to jest katamaran” – przekazujesz pojedynczy bit inteligencji. Jeśli mówisz: „katamaran ma dwa połączone sztywno kadłuby”, to również jest pojedynczy bit inteligencji, ponieważ to pojedynczy fakt. „Katamaran ma dwa połączone sztywno kadłuby, które są wzlgędem siebie równoległe” – to już dwa bity.

Im więcej faktów, czyli bitów inteligencji przekażesz dziecku, tym będzie inteligentniejsze

Im młodszemu dziecku będziesz je przekazywać, tym wyższą inteligencję ono osiągnie. 

Po pierwsze dlatego, że im mniejsze dziecko, tym szybciej i łatwiej chłonie wiedzę. Po drugie dlatego, że im wcześniej zaczniejsz, tym więcej je nauczysz 🙂

Wiedza encyklopedyczna

Brzmi strasznie, co? Pewnie myślisz, że każę dzieciom wkuwać encyklopedię 🙈

Nic bardziej mylnego! Wiedza encyklopedyczna to nic innego jak suma faktów, czyli bitów inteligencji.

Pokazujesz dziecku psa sąsiada mówiać: „spójrz, to jest jamnik”? Czemu nie pokazać dziecku WSZYSTKICH ras psów? Będzie zachwycone!

Pokazujesz dziecku na łące: „popatrz, maki”? Dlaczego nie pokażesz mu WSZYSTKICH gatunków polnych kwiatów? Jego czy jej oczy będą płonęły z zachwytu, zobaczysz!

Uczenie dzieci o naturze jest szczególnie wdzięczne i potrzebne, bo niestety w szkole pracują z obrazkami, a rzadko kiedy wybierają się na wycieczkę do lasu, by pooglądać przyrodę z bliska.

Ale nie tylko natura jest ciekawa!

Możesz uczyć dziecko o kosmosie, markach aut, najsłynniejszych obrazach impresjonistycznych, o kompozytorach, o krajach świata, no i oczywiście o rodzajach jachtów żaglowych 😉

Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia i zainteresowania dziecka. Bo fajnie jest podążać za tym, co je interesuje. Możesz się przy tym zdziwić, że Twoje dziecko najchętniej ogląda zdjęcia mikroskopowe pierwotniaków i zastanawiać się co ono w nich widzi. Zanim się obejrzysz, już będzie zafascynowane budową układu krwionośnego u krokodyla 😉

Mózg jest jedynym pojemnikiem, do którego im więcej wkładasz, tym więcej pomieści.

dr Aneta Czerska

Największa frajda!

Moim zdaniem pokazywanie dziecku bitów inteligencji i uczenie wiedzy encyklopedycznej jest najciekawszą formą nauki, zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Przy okazji okaże się, że sama dowiesz się mnóstwa rzeczy, których już nie pamiętałaś ze szkoły i jeszcze większego mnóstwa rzeczy, o których nigdy nie wiedziałaś!

A co jeszcze ważniejsze, Twoje dziecko będzie szczęśliwe, spokojne i zrównoważone. Dzieci chcą się uczyć i kiedy Ty pomożesz swojemu dziecku zapokoić tę ogromną potrzebę, to zobaczysz jak będzie Ci za to wdzięczne. Szczególnie jeśli jesteś mamą takiego szkraba, który nie usiedzi spokojnie 15 sekund. Im bardziej ruchliwe dziecko, tym większa w nim potrzeba nauki, dlatego właśnie tak się wierci! Kiedy mu tę potrzebę zaspokoisz, zobaczysz, jak się uspokoi.

Rozwój mózgu tu i teraz

Przekazując wiedzę encyklopedyczną, dokładnie tak jak w przypadku nauki czytania i matematyki, wpływasz na rozwój mózgu dziecka poprzez:

  • stymulację wzroku
  • stymulację słuchu
  • wytwarzanie nowych połączeń neuronalnych w mózgu
  • utrwalanie tych połączeń poprzez wielokrotne ich używanie

Wprowadzając nowe słowa wzbogacasz słownik dziecka, które będzie nie tylko rozumiało więcej, ale też mówiło więcej.

Rozwój inteligencji w przyszłości

Nawet jeśli Twoje dziecko nie zapamięta wszystkiego, co mu pokazałaś, to przekazując wiedzę tworzysz fundament, na którym będzie bazowało w przyszłości.

Mózg przechowuje ogromne ilości danych, ale nie do wszystkich mamy dostęp. Ale kiedy słyszymy o czymś, o czym już kiedyś słyszeliśmy, łatwiej się w tej dziedzinie odnajdujemy, bo ten fundament już istnieje w pamięci.

Poza tym, ucząc dziecko poprzez bity inteligencji jesteśmy w stanie tworzyć powiązania między różnymi dziedzinami wiedzy. Np. pokazując zmiany klimatyczne „zahaczamy” o wiedzę z dziedziny geografii, biologii i techniki (co najmniej). W szkole niestety każdy przedmiot jest odrębny, co ogromnie utrudnia mózgowi uczenie się.

Przekazywanie wiedzy poprzez bity inteligencji zakłada natomiast interdyscyplinarność i tworzenie siatki wiedzy. Dzięki niej dziecko swobodnie porusza się w różnych dziedzinach oraz, co bardzo ważne, nabywa zdolność analizy i syntezy, czyli rozbijania problemów na czynniki pierwsze i łączenia faktów.

To jest ogromny dar dla Twojego dziecka, który niesamowicie ułatwi mu start w przyszłość!

Przeczytaj teraz, jak dawać dziecku wiedzę encykopedyczną.